Oracle Cloud hesabı açtıktan ve onay geldikten sonra always free OCI servislerinden (VM instance, ATP/ADW Database, Load Balancer gibi.) 30 gün boyunca (300 $’lık kredi imkanı ile) ücretsiz yararlanabiliriz. Ancak şuan 19c’yi free olarak kullanmamıza izin verilmiyor, bu nedenle 18c ATP database’ini nasıl create edip kullanabileceğimizi göstermek istiyorum.

After opening an Oracle Cloud account and receiving confirmation, we can always use free OCI services (such as VM instance, ATP/ADW Database, Load Balancer.) For 30 days (with a $ 300 credit facility) for free. However, we are not allowed to use 19c for free now, so I want to show how we can create and use the 18c ATP database.

Dashboard’ımıza “Create an ATP Database” ile başlıyoruz.

default compartment “account (root)” olarak geliyor. Database ismi olarak ATPDB veriyorum, şifre belirliyorum ve “Always Free” seçeneğini seçiyorum.

Birkaç dakikalık provizyonlama süresinin ardından database create ediliyor.

Dahshboard ekranımızın sağında “Trial credits used” ve “Trial days elapsed” kısımlarından kullanımlarınızı takip edebilirsiniz.

Storage, CPU kullanımlarını, çalışan sql query’leri bu grafiklerden görebiliriz.

Sql Developer’ın Web uygulamasını kullanma imkanına da sahibiz.

Açılan sayfada ATP database’ini create ederken belirlediğimiz şifre ile login oluyoruz.

İstediğiniz queryleri çalıştırabilirsiniz.

Lokalimizdeki Sql Developer uygulaması üzerinden ATPDB database’imize bağlanmak istersek öncelikle ATPDB konsolundaki “DB Connections” ekranından “Download Wallet” butonunu tıklayıp şifre belirledikten sonra wallet .zip imizi indiriyoruz.

Lokalimizdeki Sql Developer uygulamasında “new connection” deyip connection ismi veriyoruz (conn_atpdb), admin/pass bilgilerini giriyoruz, connection type olarak “Cloud Wallet” ve lokaldeki “Wallet_ATPDB.zip” file’ımızı seçiyoruz. Birkaç servisi kullanarak bağlantı sağlayabiliriz, ben “atpdp_high” olanı seçiyorum ve test connection, ardından save diyorum.

Lokalimizdeki sqlplus ile de bağlantı kurmak için; .zip file’ı açtıktan sonra sqlnet.ora file’ında directory olarak dizinin lokasyonunu yazıyorum.

Lokalimdeki Oracle Client’ın \bin folder’ına cmd ile giriyorum ve TNS_ADMIN env’ında dizinini vererek set ediyorum ve sqlplus’a “atpdb_high” servisi üzerinden admin user/pass’i ile bağlanıp tüm database işlemlerini yapabiliyorum.

set TNS_ADMIN=C:\Users\Desktop\orhaneripek_cloud\Wallet_ATPDB

sqlplus admin/****@atpdb_high

CREATE USER orhan IDENTIFIED BY "Password1234";

grant dwrole to orhan;

Linux/Unix sunucu üzerinden de sqlplus ile aynı şekilde bağlantı kurabiliriz.

ATPDB database’inin konsolunda “Activity” kısmından tüm db hareketlerini anlık olarak monitor edebiliyorum.

 

 

Reklam